Cera sucha – jakich kremów używać?

Twarz
krammelnira
Cera sucha – jakich kremów używać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Cerę suchą można rozpoznać po tym, że jest matowa, pozbawiona blasku i często pojawiają się na niej zaczerwienienia. Można temu zaradzić. Wystarczy używać odpowiedniego kremu, który nawilży skórę twarzy, co pozytywnie wpłynie na jej stan i wygląd. Tylko, jak znaleźć taki produkt?

Co powinien zawierać krem do cery suchej?

Wydawać by się mogło, że każdy krem ma działanie nawilżające. To niestety tylko pozory. Na sklepowych półkach znajduje się ich całe mnóstwo. Jedne przeznaczone są dla osób o cerze suchej, inne dla właścicieli skóry mieszanej lub tłustej. Produkty te różnią się ilością i rodzajem substancji, w tym tych o działaniu nawilżającym. Dobrej jakości krem do cery suchej zawiera dużą ilość substancji nawilżających i niewielką substancji tłustych. Występuje wiele rodzajów składników o działaniu nawilżającym, takich jak:

• Kwas hialuronowy. Naturalna substancja występująca w ludzkim organizmie. Razem z kolagenem oraz elastyną współtworzą skórę, a dokładnie jej strukturę. Wraz z upływem lat ilość kwasu hialuronowego maleje, co powoduje również zmniejszenie poziomu nawodnienia skóry

• Kolagen. Substancja ta jest naturalnym białkiem. Odpowiada za sprężystość oraz elastyczność skóry. Zawarty w kosmetykach kolagen jest zwykle jego hydrolizatem, który ma za zadanie wytworzenia na powierzchni skóry specjalnej powłoki zapobiegającej utracie wody.

• Mocznik. Produkt ten jest naturalną substancją uboczną pochodzącą z przemiany białek w organizmie człowieka. Wydalany zwykle w postaci moczu oraz potu. Działa wspomagająco w procesie nawilżania, ściąga wodę do komórek i nawilża warstwę rogową naskórka.

• Gliceryna. Alkohol ten jest w stanie przeniknąć warstwę rogową naskórka. Działa „od wewnątrz”, ponieważ wnika pomiędzy komórki. Często stosowany do produkcji emolientów oraz kremów silnie nawilżających.

• Składniki chroniące. Takie działanie wykazuje między innymi wyciąg z Marakui, pestek winogron oraz orzechów makadamia. Substancje te wykazują działanie ochronne przed promieniami słonecznymi, wolnymi rodnikami. Ponadto, działają stymulująco i zwiększają produkcję kolagenu i elastyny.

Właściwie dobrany skład kosmetyku jest gwarancją sukcesu. Każdy posiadacz cery suchej powinien pamiętać o tym, że szybciej pojawiają się na niej zmarszczki i jest bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych. Stąd tak ważna jej odpowiednia ochrona.

Czego należy unikać?

Oczywiste jest, aby mając suchą cerę nie używać kremów przeznaczonych np. do cery tłustej. W sprzedaży pojawiają się również produkty do cery mieszanej, które również mają właściwości nawilżające. Czego nie powinien zawierać taki krem, aby mogła stosować go osoba mająca problemy ze zbyt suchą skórą? Należy przede wszystkim unikać alkoholu oraz substancji zapachowych, ukrytych zwykle pod nazwą Fragrances. Lepiej ominąć szerokim łukiem kremy, które w swym składzie zawierają substancje sodowe, np. SLS, MS, SLES oraz Laurylosiarczanysodu.

Wszystkie wymienione substancje nie tylko wysuszają skórę, ale również działają drażniąco. Długotrwałe ich stosowanie może doprowadzić do trudno odwracalnych zmian w naskórku. Kosmetyki zawierające składniki typu Sodium dodatkowo mogą wywołać silne reakcje alergiczne. Jest to składnik, którego nie powinny zawierać żadne kremy. Jednak najbardziej szkodliwe działanie wykazuje zastosowany na skórze suchej, posiadającej małą ilość warstwy ochronnej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak odpowiednio dobierać skarpety do różnych stylizacji i okazji?
/
Jak odpowiednio dobierać skarpety do różnych stylizacji i okazji?
Poradnik, który odkrywa tajniki odpowiedniego dobierania skarpet do różnych stylizacji i okazji. Dowiedz się, jak podkreślić swój styl, czując się komfortowo i trendy, niezależnie od sytuacji.
Polecamy