Zadbana i promienna cera to atut nie tylko każdej kobiety, ale też bardzo ważny element wyglądu mężczyzny, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Skóra mężczyzny zasadniczo różni się od skóry kobiety, ale w równym stopniu wymaga odpowiedniej i dopasowanej do potrzeb skóry pielęgnacji. Czynnikami, które w największym stopniu negatywnie wpływają na kondycję skóry są m.in: zanieczyszczenia powietrza, zmienne warunki atmosferyczne, słońce, dym papierosowy, nieprawidłowa dieta, stres, brak snu oraz codzienne golenie. Warto zatem uwzględnić powyższe czynniki, aby odpowiednio dopasować codzienną pielęgnację skóry.
Precyzyjne oczyszczenie skóry z wszelkich zanieczyszczeń jest podstawą skutecznej pielęgnacji i jest kluczowe dla każdego rodzaju skóry; w tym skóry suchej. W takim przypadku konieczne jest wybieranie łagodnych preparatów myjących (żele do mycia twarzy, balsamy do ciała, żele pod prysznic lub pianki myjące) i unikanie stosowania kosmetyków na bazie alkoholu, które dodatkowo podrażniają suchą skórę. Preparaty te naruszają naturalną barierę hydrolipidową skóry i znacząco pogarszają jej stan.
Korzystne jest również wykonanie dwa razy w tygodniu oczyszczającego peelingu, który pomoże w usunięciu zrogowaciałego naskórka oraz odblokowaniu porów. Dzięki temu skóra jest w stanie wchłonąć większą ilość aplikowanych kosmetyków, takich jak m.in. silnie nawilżające kremy. Pozwala to na otrzymanie gładszej i silnie nawilżonej skóry. Po dokładnym oczyszczeniu należy zadbać o odpowiednie tonizowanie, które umożliwia skórze przywrócenie równowagi.
Warto zastanowić się wówczas nad zastosowaniem dobrego toniku lub naturalnego hydrolatu, który także powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Idealnym produktem, stworzonym z myślą o skórze suchej oraz wrażliwej, jest tonik nawilżający i hydrolat różany. Wśród toników dobrym wyborem będzie produkt zawierający wyciąg z edulisa. Wyciąg ten jest składnikiem aktywnym, nazywanym wodą komórkową, który zapewnia naskórkowi wyjątkowy poziom nawilżenia. Możliwe jest to dzięki właściwościom komórek roślinnych eduliusa, które pozwalają mu gromadzić oraz regulować poziom wody.
Hydrolat różany pozyskiwany jest natomiast z kwiatów róży damasceńskiej poprzez destylację z parą wodną. Produkt ten jest także silnie nawilżającym preparatem, który chroni skórę przed utratą wilgoci, dzięki silnym właściwościom wiążącym w skórze wodę. Dużą zaletą jest to, że niweluje on powstawanie zmarszczek oraz ujędrnia skórę, nadając jej młodszy wygląd. Hydrolat może być dodawany również do płynów, balsamów do kąpieli oraz żeli pod prysznic, polepszając działanie nawilżające oraz relaksujące kosmetyków.
Niezbędnym krokiem podczas pielęgnacji suchej skóry jest silne nawilżenie. Polecane jest stosowanie zarówno kremów “na dzień”, jak i “na noc” oraz balsamów nawilżających, bogatych w olejek arganowy czy wyciąg z eukaliptusa. Preparaty przeznaczone do użycia w ciągu dnia powinny posiadać lekką i wodnistą konsystencję oraz szybko się wchłaniać. Nie będą wtedy zapychać porów oraz przyczyniać się do powstawania zaskórników. Najlepiej jeśli przeważającą większość składników stanowi kwas hialuronowy, olejek z alg, bądź wyciąg z awokado.
Nieoceniony jest również olejek arganowy, który jest cennym składnikiem kremów, balsamów oraz żeli nawilżających przeznaczonych do pielęgnacji suchej skóry. Odżywia on skórę, wzmacnia naturalną barierę ochronną oraz wspomaga procesy regeneracyjne. Duże znaczenie odgrywają także składniki takie jak witamina E, prowitamina B5 i alantoina, które chronią przed szkodliwymi czynnikami środowiska oraz poprawiają gospodarkę wodną.
Warto jest rozważyć zakup kremu z filtrem UV (co najmniej SPF 15). Kremy “na noc” powinny wyróżniać się silnie odżywczym składem oraz gęstszą konsystencją. Poza kremami, balsamami do ciała oraz silnie nawilżającymi żelami pod prysznic, bogatymi w powyższe składniki o silnie nawilżającym działaniu, liczne sklepy oraz drogerie internetowe oferują w swym asortymencie nawilżające maseczki do twarzy.
Sucha skóra wymaga intensywnej pielęgnacji, opartej na silnie nawilżających produktach, takich jak: kremy, balsamy i żele pod prysznic.