Nasza skóra latem potrzebuje szczególnie troskliwej pielęgnacji. Jak o nią dbać aby zawsze wyglądała pięknie i zdrowo? Oto kilka sprawdzonych wskazówek.
Latem nasza skóra jest szczególnie narażona na wysuszenie dlatego powinniśmy ją dobrze nawilżać. W drogeriach znajdziemy mnóstwo kosmetyków, które pomogą nam pielęgnować naszą skórę. Balsamy, olejki do ciała czy masła. Wybór kosmetyku należy do nas.
Zanim zdecydujemy się na konkretny kosmetyk sprawdźmy jego skład. Im mniej konserwantów tym lepiej dla naszej skóry… Jeżeli mamy skłonność do podrażnień czy alergii powinniśmy wykonać próbę uczuleniową. Nałóżmy niewielką ilość kosmetyku na skórę za uchem lub na nadgarstku. Dzięki temu dowiemy się czy nowy kosmetyk nas nie alergizuje. Kosmetyków nawilżających powinniśmy używać po każdej kąpieli, dzięki temu zadbamy o warstwę lipidową naszej skóry.
Nie możemy zapominać o odpowiedniej ochronie naszej skóry przed promieniowaniem UV. Należy pamiętać, że nadmiar promieni słonecznych może poparzyć naszą skórę, nadmiernie ją wysuszyć, przyśpieszyć jej starzenie, a w skrajnych przypadkach spowodować raka skóry – czerniaka. Dlatego nie możemy zapominać o preparatach z filtrem. Nawet jeśli urlop mamy już za sobą. Słońce bywa zdradliwe, nadmiernie opalić możemy się nawet w wielkim mieście.
Pamiętajmy, że filtr filtrowi nierówny. Dobierajmy jego wysokość do naszej karnacji i stanu skóry. Im mamy jaśniejszą cerę tym większy filtr wybieramy. Zadbajmy o to aby nasze kosmetyki do opalania były odpowiednio przechowywane. Unikajmy wystawiania ich na słońce, wysoka temperatura może zmniejszyć działanie filtrów.
Kosmetyków z filtrem możemy używać nawet, gdy wakacje się skończą. Nie tylko ochronią naszą skórę przed promieniowaniem UV, ale też ją nawilżą. Dzięki temu nie zmarnujemy kosmetyku i zaoszczędzimy pieniądze… Otwarty kosmetyk nie przetrwa do następnego lata.
Latem nie możemy zapominać o peelingu. Dzięki niemu nasza skóra będzie wyglądała zdrowo i promiennie. Pozbędziemy się martwego naskórka i ładnie podkreślimy opaleniznę.
Możemy wybierać spośród dwóch rodzajów peelingów:
– peeling enzymatyczny złuszcza naskórek dzięki substancjom chemicznym. Jest delikatniejszy. Nadaje się dla skóry, która ma skłonność do podrażnień i alergii.
– peeling mechaniczny usuwa martwy naskórek dzięki drobinkom, mogą to być drobno pokruszone skorupki orzechów, płatki owsiane, kawa, sól czy cukier.
Peeling mechaniczny możemy bez problemu przygotować w domowym zaciszu, ze składników, które każdy z nas ma w swojej kuchni i łazience. Wystarczy, że do ulubionego żelu pod prysznic dosypiemy gruboziarnistej soli czy kawy. Dodatkowo taki peeling kawowy ma działanie ujędrniające i antycellulitowe.
Osoby, które mają suchą skórę mogą sobie przygotować domowy peeling na bazie oliwki kosmetycznej czy nawet oliwy z oliwek. Pamiętajmy, żeby peelingu nie nakładać na podrażnioną i zaczerwienioną skórę. Zdecydowanie lepiej zaczekać aż sytuacja się unormuje i zaczerwienienia znikną.