Moda cyrkularna – na czym polega ten koncept?

Moda
krammelnira
Moda cyrkularna – na czym polega ten koncept?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz więcej osób stawia na ekologię. Dotyczy to różnych sfer życia, także mody. W ostatnim czasie sporo się mówi o modzie cyrkularnej – co to takiego i dlaczego warto ją poznać bliżej?

W ostatnich latach wzrosła świadomość, jeśli chodzi o dbanie o środowisko. Ludzie chcą być bardziej eko, interesują się losem planety. Nie ma co się dziwić, że popularne stało się też proekologiczne podejście do przemysłu odzieżowego. Moda cyrkularna już w wielu krajach jest „na czasie”, a można przyjąć, że za kilka lat będzie czymś zupełnie naturalnym niemalże na całym świecie. 

Czym jest moda cyrkularna?

Moda cyrkularna polega na produkowaniu ubrań pochodzących z recyklingu. Dotychczas mnóstwo odzieży, która nie była już noszona, trafiało na śmietnik. A przecież tworzywa, z których jest zrobiona, bez problemu można wykorzystać ponownie! Projektanci zachęcają też, by samemu dawać ubraniom drugie życie. A przy obecnych możliwościach można to zrobić bez umiejętności szycia. Wystarczy doszyć czy przykleić kilka dodatków, dodać pasek, przykleić lub naprasować gotowy wzór i już! Jeśli zaś mamy nieco więcej umiejętności, ze starego T-shirtu możemy zrobić wiązany top bez rękawów, który świetnie sprawdzi się w upalne dni, albo wielorazową torbę na zakupy. Możliwości jest całe mnóstwo! W modzie cyrkularnej chodzi bowiem głównie o to, by ograniczyć zużycie materiałów. Szczególnie że podczas ich wytwarzania zostaje zużytej dużo wody i energii. 

Moda cyrkularna – jak ją wdrożyć w swoje życie?

Moda cyrkularna skupia się na wykorzystaniu surowców, z których zostały zrobione nasze ubrania, do maksimum. Na początku warto przejrzeć swoją garderobę i zastanowić się, jak można szybko i łatwo odświeżyć ubrania oraz sprawić, że zyskają nowe, modne oblicze. Podczas przerabiania swoich ciuchów zbierajmy wszystkie odcięte guziki, dodatki, naszywki itp. Przecież można je będzie później łatwo wykorzystać. Nawet ze skrawków materiałów typu obcięte rękawy można coś stworzyć – chociażby gumkę do włosów czy maseczkę do twarzy. Stare koszule doskonale nadadzą się na torebki – w internecie znajdziemy nawet mnóstwo opisów i filmików, jak je wykonać bez większych umiejętności krawieckich oraz bez maszyny do szycia. 

Moda cyrkularna uczy też rozważnego podejścia do kupowania ubrań. Lepiej jest wybierać mniej produktów, ale takich, które będą dobrej jakości, dzięki czemu później można będzie je bez problemu przerobić. 

Wiele osób docenia modę cyrkularną za to, że pozwala im rozwijać się twórczo, a każda przerobiona rzecz jest później unikatowa i niepowtarzalna. Do tego daje mnóstwo satysfakcji oraz poczucie, że dbamy o środowisko.

Zdj. główne: Ashim D’Silva/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak kask rowerowy może zwiększyć twoje bezpieczeństwo podczas jazdy?
/
Jak kask rowerowy może zwiększyć twoje bezpieczeństwo podczas jazdy?
Dowiedz się, jak wybór odpowiedniego kasku rowerowego może znacząco podnieść Twój poziom bezpieczeństwa podczas codziennych przejażdżek.
Polecamy